Minifabryka leków w liściu
Kopiuj tekst

Minifabryka leków w liściu

Holenderscy naukowcy stworzyli sztuczny liść, który pod wpływem promieniowania słonecznego może syntezować niemal dowolne cząsteczki aktywne farmakologicznie.

Scientists Create Artificial Leaves That Serve as Drug Mini-Factories - YouTube

Scientists Create Artificial Leaves That Serve as Drug Mini-Factories - YouTube

Inspired by nature, a team of Dutch scientists has developed an artificial leaf that can serve as a miniature factory for manufacturing medicine

Czytaj więcej

Szkielet liścia wykonano z silikonu, zaś jego najważniejszym elementem są luminescencyjne koncentratory słoneczne, otaczające (i oświetlające) cienkie kanaliki, którymi przepływa płyn i w których zachodzą reakcje chemiczne potrzebne do wytwarzania leków. Urządzenie jest na tyle wydaje, że może pracować skutecznie nawet przy pewnym zacienieniu.

Wykorzystanie reaktorów takich jak ten, umożliwi tworzenie leków w każdym miejscu - leku na malarię w środku dżungli czy paracetamol na Marsie.

Dr. Timothy Noel

To rozwiązanie może znaleźć wdrożenie w medycynie wojskowej i pozwalać na szybsze leczenie żołnierzy na terytoriach walk lub w miejscach trudno dostępnych. 
Źródło: Medexpress 
Czytaj więcej na engadget.com.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.