Sprzedawać czy nie sprzedawać - kosmetyki w aptekach wg Ministerstwa Zdrowia

Sprzedawać czy nie sprzedawać - kosmetyki w aptekach wg Ministerstwa Zdrowia

Opublikowany

Choć Krzysztof Łanda jeszcze w październiku twierdził, że apteka to nie miejsce na sprzedawanie szamponów to dziś Ministerstwo Zdrowia rezygnuje ze swojego pomysłu wycofania sprzedaży kosmetyków w aptekach.

– Ostatnie analizy asortymentu aptecznego, pod kątem celów, jakie ministerstwo chce osiągnąć, wskazują, że nie jest zasadne usuwanie z aptek kosmetyków. Stąd też na dziś wypracowywane rozwiązania zmierzają do pozostawienia tego asortymentu bez zmian –poinformowało biuro prasowe resortu.
Za zmianą zdania przez Ministerstwo przemawia kilka argumentów, m.in.:
- 90% prozdrowotnych kosmetyków dystrybuowanych obecnie przez apteki nie jest dostępnych w obrocie pozaaptecznym, a ich sprzedaż wymaga fachowej konsultacji,
- W aptekach pracuje obecnie wielu zawodowych kosmetologów, którzy dysponują specjalistyczną wiedzą, a którzy wówczas nie będą już tak potrzebni/zatrudniani (przynajmniej w aptekach).

Kosmetyki, które mogą być przedmiotem obrotu w aptekach, z uwagi na cel, któremu służą, tj. ochronę,pielęgnację, utrzymanie czystości ciała lub uzupełnienie procesu terapeutycznego, a także z uwagi na drogę podania (zewnętrzne powierzchnie ciała: skóra, włosy, wargi, paznokcie, zewnętrzne narządy płciowe, zęby i błona śluzowa), powinny nadal być przedmiotem obrotu w aptekach, a ich sprzedaż powinna być dokonywana pod nadzorem farmaceuty, którego wiedza zdobyta na studiach obejmuje również naukę z zakresu kosmetologii. 

ElżbietaPiotrowska-Rutkowska, prezes NIA

Planowane regulacje związane z zakazem sprzedaży kosmetyków w aptekach mogłyby również okazać się dużym ciosem w i tak już kiepsko radzący sobie zawód kosmetologa. W obliczu braku jakichkolwiek regulacji prawnych kosmetolodzy, jako nowy zawód,mają ciężki los

AnnaWydra-Nazimek, specjalistka ds. beauty marketingu

Czytaj więcej w serwisie gazetaprawna.pl - kliknij tutaj

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.