W poniedziałek Naczelna Izba Aptekarska podpisała z Ministerstwem Zdrowia porozumienie - nazywane "Strategią dla aptek" - dotyczące kluczowych spraw dla aptekarzy m.in. ustawy o zawodzie farmaceuty, dyżurów aptecznych, opieki farmaceutycznej. Dokument "definiuje negatywne elementy, jednocześnie zakreślając ramy czasowe potrzebne do ich rozwiązania i naprawy".
Strategia dla aptek. Najważniejsze postulaty aptekarzy
Mapa drogowa dla aptek. A na niej 13 spraw
- Zakończenia prac parlamentarnych nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty - IV kwartał 2020 r.
- Wypracowania i wsparcia podczas prac parlamentarnych przepisów, które wspierają niezależność oraz samodzielność farmaceutów przy wykonywaniu zastrzeżonych dla nich czynności zawodowych wraz z sankcjami za ich naruszanie, a także pozwalają na skuteczniejszą walkę z niepożądanymi zjawiskami takimi jak firmanctwo oraz nieprzestrzanie zakazu reklamy apteki i ich działalności - I kwartał 2021 r.
- Wypracowania wspólnie z przedstawicielami samorządu aptekarskiego warunków zakładania w aptece Internetowego Konta Pacjenta jako pierwszej usługi farmaceutycznej oraz wprowadzenie unormowań prawnych umożliwiających finansowanie tej usługi ze środków publicznych - I połowa 2021 r.
- Wdrożenia rozwiązań prawnych, organizacyjnych oraz informatycznych, które pozwolą farmaceutom oraz aptekom ogólnodostępnym na bezpieczne realizowanie elektronicznych recept, w przypadkach, gdy pomimo wadliwości formalnych recept wydane leki lub wyroby trafią do osób uprawnionych - początek 2021 r.
- Zmiany prawa gwarantującej wszystkim aptekom ogólnodostępnym i hurtowniom farmaceutycznym równy i odpowiedni do potrzeb pacjentów dostęp do leków, w tym przede wszystkim do leków refundowanych - I połowa 2021 r.
- Unormowanie zasad i warunków pełnienia przez apteki ogólnodostępne dyżurów w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy w sposób, który zagwarantuje ustalenie i zaspokojenie rzeczywistych potrzeb ludności, przy równoczesnym stworzeniu warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych, które pozwolą aptekom na efektywne wykonywanie ich zadań bez ponoszenia strat - I połowa 2021 r.
- Szczegółowego przeanalizowania, w ramach wspólnego zespołu roboczego, a następnie ewentualnego zmodyfikowania zasad ustalania urzędowych marż detalicznych dotyczących refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, gwarantującego aptekom podniesienia rzeczywistej wartości naliczanej marży - I połowa 2021 r.
- Ustanowienia zasady, zgodnie z którą zmiany w wykazach refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, w stosunku do których wydano ostateczne decyzje administracyjne o objęciu refundacją albo ostateczne decyzje zmieniającej, ogłaszane są w obwieszczeniu Ministra Zdrowia nie częściej niż raz na 3 miesiące - II połowa 2020 r.
- Skutecznego egzekwowania stosowania przepisów antykoncentracyjnych, w tym ustanawiających zakaz prowadzenia więcej niż 4 aptek w skali kraju lub 1 proc. aptek w skali województwa, zwiększenia nadzoru oraz wysokości kar za ich naruszenie - I kwartał 2021 r.
- Wprowadzenia norm zapewniających udział organów samorządu aptekarskiego w postępowaniach w sprawie udzielenia, zmiany lub cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej lub hurtowni farmaceutycznej oraz w postępowaniach dotyczących ustanowienia kierownika apteki ogólnodostępnej - IV kwartał 2020 r.
- Wsparcia starań farmaceutów szpitalnych o możliwość udziału w pracach dotyczących wynagrodzeń w ramach prac Rady Dialogu Społecznego - I połowa 2021 r.
- Maksymalnego skrócenia terminu, w jakim podmiot prowadzący aptekę, który zawarł umowę na realizację recept, otrzymuje refundację ustalonego limitu finansowania leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego - I połowa 2021 r.
- Uregulowanie zasad obrotu pozaaptecznego poprzez wprowadzenie obowiązku wpisu podmiotów prowadzących obrót lekami do rejestru i wskazanie NFZ, jako beneficjenta z tytułu opłat rejestracyjnych oraz wprowadzenia zasad przechowywania, eksponowania leków i stosowania odpowiednich zabezpieczeń gwarantujących bezpieczeństwo pacjentów - II połowa 2021 r.
Niezależność farmaceutów, równy dostęp do leków...
– Farmaceuci to jedna z tych grup zawodowych, która w dobie epidemii koronawirusa jest pierwszym z ogniw całego systemu ochrony zdrowia. Jest to niewątpliwie ogniwo mocne, które jak pokazują nam ostatnie miesiące, wypełnia wszelkie standardy profesjonalizmu w kontakcie z potrzebującymi, z pacjentami. Wspólnie chcemy dążyć do pełnego uregulowania szeregu palących kwestii związanych z opieką farmaceutyczną i uregulowaniem statusu zawodu farmaceuty – powiedział minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Komisja Zdrowia przyjęła ustawę o zawodzie farmaceuty
Prawie cztery godziny sejmowa Komisja Zdrowia pracowała nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. Po rozpatrzeniu poprawek regulacja została przegłosowana zdecydowaną większością głosów. Teraz projekt trafi do Sejmu. Jego sprawozdawcą będzie poseł PiS Paweł Rychlik.
Czytaj więcej

Braki remdesiwiru w szpitalach. Ministerstwo uspokaja
O trudnej sytuacji związanej z brakiem dostępności leku wspomagającego leczenie chorych na COVID-19 mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jego zastępca, Waldemar Kraska zapewnia, że kolejne dostawy remdesiwiru mają niebawem trafić do Europy.
Czytaj więcej