Aptekarze skarżą się na nocne dyżury
Aptekarze skarżą się na nocne dyżury
Kopiuj tekst

Aptekarze skarżą się na nocne dyżury

Rady powiatów ustalają nocne i świąteczne dyżury aptek. Farmaceuci się buntują, bo ich zdaniem robią to z naruszeniem prawa. Sąd uznał rację farmaceutów i powiat musi zapłacić.

Zawód aptekarza to jedyny zawód zaufania publicznego, który za pracę w porze nocnej, niedziele i święta nie jest wynagradzany. Za każdą pracę należy się zapłata.

mgr farmacji Paweł Stelmach, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi

Farmaceuta za taki dyżur nie dostaje ani złotówki, a koszt jednego nocnego dyżuru prezes Stelmach szacuje na 450-500 zł. Nocny obrót apteki w mniejszej miejscowości to średnio... 50 zł. A jeśli już on jest - jak mówią aptekarze - to najczęściej dzięki prezerwatywom i kubkom na mocz. Dlatego wielu aptekarzy z regionu zbuntowało się i przestało dyżurować. Tymczasem radni załamują ręce, bo powiaty płacić za dyżury nie chcą, a zgodnie z polityką zdrowotną dostęp do apteki mieszkańcy muszą mieć zapewniony. Dyżurować przestała m.in. część aptekarzy z pow. sieradzkiego. Tak jest w Błaszkach i Złoczewie, mimo że rada powiatu przyjęła harmonogram dyżurów.

Według burmistrza Błaszek zaniechanie przez apteki obowiązku dyżurowania zagraża zdrowiu mieszkańców. Farmaceuci z kolei tłumaczą, że nie chodzi o zwykłą niechęć - to nie jest problemem. Problemem ich zdaniem jest fakt, iż nocne dyżury nie mogą doprowadzić apteki do bankructwa. 

Mamy teraz ponad 14,5 tys. aptek w Polsce, na jedną aptekę przypada 1,7 farmaceuty. To niemożliwe, by człowiek pracujący u siebie pracował cały dzień i całą noc. To jest niebezpieczne. Co więcej, w małych miejscowościach zazwyczaj nie ma lekarza dyżurującego w nocy i święta, więc mieszkańcy jeżdżą po receptę do większych miast, a tam są apteki całodobowe.

Prezes Rady Aptekarskiej w Łodzi

Czytaj więcej na stronie Dziennika Łódzkiego - kliknij tutaj
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.