Dyżury w aptekach powinny być finansowane z budżetu państwa, a nie przez samorządy. Taki wniosek wynika z interpelacji w sprawie nocnych dyżurów w aptekach, którą złożył poseł Lewicy Robert Kwiatkowski.
W momencie, gdy Podstawowa Opieka Zdrowotna zawiesiła działalność lub świadczyła jedynie teleporady, farmaceuci trwali na „pierwszej linii frontu” walki z COVID-19 i przyjmowali pacjentów, nie przez telefon, nie przez internet, lecz tradycyjnie, twarzą w twarz, rozmawiając i doradzając pacjentom - pisze poseł Lewicy w interpelacji.
Kwiatkowski zwraca uwagę na kłopoty z obsadą w aptekach: "wielu pracowników aptek – jest to zawód silnie sfeminizowany - było zmuszonych zostać w domu, zaopiekować się swoimi dziećmi lub wnukami i pobierać zasiłek opiekuńczy. Ci zaś, którzy zostali w aptekach, musieli pracować często po godzinach".
Ustawodawca powinien dać samorządom, za pośrednictwem NFZ, narzędzie finansowe pokrywania aptekarzom dyżurów nocnych pracy aptek. Dopiero wówczas samorządy, powinny uzyskać też wnioskowane przez nie możliwości sankcji karnych i finansowych względem podmiotów niepodporządkowujących się rygorom ustawy z zakresie dyżurów nocnych aptek. Być może kwestie kontraktów z aptekami w przedmiocie zakontraktowania usługi nocnych dyżurów powinien przejąć NFZ, a samorząd tylko uchwalałby plan dyżurów nocnych aptek. Tak czy inaczej, sprawa wymaga pilnej regulacji ustawowej, poprzedzonej negocjacjami z organizacjami samorządu aptekarskiego - pisze Kwiatkowski.
- W jaki sposób Ministerstwo Zdrowia zamierza rozwiązać problem dyżurów w aptekach? Czy w resorcie zdrowia trwają prace legislacyjne nad nowelizacją art. 94 Prawa farmaceutycznego, który zagwarantuje społeczeństwu dostęp do leków w nocy, w dni wolne i święta?
- Jak według Ministerstwa Zdrowia powinien wyglądać nowy model finansowania dyżurów w aptekach? Czy powinny finansować go regionalne oddziały NFZ czy też samorządy ustalające plany dyżurów, jeśli tak to jak będzie wyglądał transfer środków finansowych do samorządu z NFZ?
- Czy resort zdrowia dysponuje analizami, które pokazują, jak wygląda sprzedaż leków refundowanych i na receptę w godzinach nocnych – od godz. 22 do 6? Jeśli tak, proszę o zestawienie dotyczące 2018 r. i 2019 r.
- Jaki – według wyliczeń resortu zdrowia – jest koszt dyżuru w aptece? Proszę o kwotę za godzinę takiego dyżuru. Jeśli dyżury miałyby być finansowane za pośrednictwem NFZ, jakie byłyby to koszty roczne w skali kraju? Jaka to była kwota w budżecie państwa?
- Jakie podmioty zgłosiły swoje uwagi, postulaty bądź rekomendacje dotyczące zmian art. 94 Prawa farmaceutycznego? Czego dotyczyły te postulaty? Które z nich zostały uwzględnione przez resort zdrowia?
- Czy podjęto w ww. kwestii dialog z Naczelną Izbą Aptekarską?
- Na jakim etapie w resorcie są prace nad zmianą art. 94 Prawa farmaceutycznego? Kiedy projekt nowelizacji trafi do Sejmu?
- W jaki sposób rząd i resort, który Pan reprezentuje przygotowują się do realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego K 4/17 z dnia 20 listopada 2019 r.? Minęła już ponad połowa czasu, jaki trybunał wyznaczył rządowi na dostosowanie finansowania służby zdrowia do tego wyroku.

Kto zapłaci za nocne dyżury aptek? Ministerstwo Zdrowia ma rozwiązanie
Do północy NFZ, a po północy samorządy - taki model finansowania dyżurów w aptekach bierze pod uwagę resort zdrowia. Wychodzi to naprzeciw postulatom środowiska aptekarskiego, które "Magazyn Aptekarski" przekazał ministerstwu w maju.
Czytaj więcej

Co dalej z dyżurami nocnymi? Resort zdrowia bierze pod uwagę różne warianty
Ministerstwo Zdrowia analizuje różne warianty zmiany przepisów dotyczących dyżurów nocnych, świątecznych i w dni wolne od pracy. Modyfikację budzącego liczne kontrowersje art. 94 Prawa farmaceutycznego poprzedzą szerokie konsultacje - międzyresortowe i społeczne.
Czytaj więcej