Naczelna Izba Aptekarska przedstawiła dziś rekomendacje dotyczące zasad pracy aptek w strefach żółtych i czerwonych, w których obowiązują ograniczenia związane z epidemią koronawirusa.
"Należy podkreślić, że zagrożenie zarażeniem koronawirusem nie ulega zmniejszeniu. W celu zabezpieczenia zdrowia farmaceutów i pacjentów, konieczne jest utrzymanie środków ochronnych oraz zabezpieczeń na najwyższym możliwym poziomie" - czytamy w komunikacie NIA.
- Prowadzenie sprzedaży przez okienka do sprzedaży nocnej lub ograniczenie obecności pacjentów wyłącznie do osób obsługiwanych.
- Ograniczenie kontaktów z osobami trzecimi w aptece.
- W celu zwiększenia bezpieczeństwa pracowników oraz wyeliminowania ryzyka transmisji wirusa pomiędzy pracownikami, zaleca się w miarę możliwości ustalenie stałych zespołów pracujących na przeciwnych zmianach oraz rezygnację z tzw. zakładek. Alternatywnym rozwiązaniem jest zmiana czasu pracy ze zmian 8-godzinnych na zmiany 12-godzinne co drugidzień.
- Usunięcie z izby ekspedycyjnej wszystkich zbędnych przedmiotów – zabawek dla dzieci, dyspenserów z wodą, ulotek, koszy wyprzedażowych i innych.
- Ograniczenie obecności pacjentów do liczby gwarantującej zachowanie 2-metrowego dystansu.
- Ograniczenie kontaktów z osobami trzecimi w aptece.
- Usunięcie z izby ekspedycyjnej wszystkich zbędnych przedmiotów – zabawek dla dzieci, dyspenserów z wodą, ulotek, koszy wyprzedażowych i innych.
- Obligatoryjne zasłanianie ust i nosa maskami ochronnymi, w przypadku obsługi pacjentów przez okienka do sprzedaży nocnej lub innych przypadkach obsługi bez dodatkowych przesłon zabezpieczających (szyb/pleksiglasu). W przypadku obecności przesłon zabezpieczających, możliwe jest zastąpienie maseczki ochronnej przyłbicą.
- Stosowanie rękawiczek ochronnych lub jak najczęstszą dezynfekcję, lub mycie rąk.
- Stosowanie środków ochronnych oznaczonych znakiem CE i spełniających normy ochrony.
- Unikanie dotykania rękami twarzy (ust, oczu, nosa) i błon śluzowych.
- Ograniczenie liczby pacjentów przebywających w aptece do minimum.
- Umieszczenie widocznej z zewnątrz apteki informacji o liczbie pacjentów mogących przebywać w aptece oraz o obowiązku zasłaniania ust i nosa.
- Wyznaczenie w aptece strefy buforowej dla pacjentów oczekujących na obsługę.
- Wyznaczenie przed każdym ze stanowisk linii gwarantującej zachowanie bezpiecznej (powyżej 1 metra) odległości pomiędzy pacjentem, a farmaceutą lub technikiem farmaceutycznym.
- Jak najczęstszą dezynfekcję powierzchni eksponowanych – blatów, klamek, szyb, telefonów, klawiatury, pieczątek oraz wszystkich innych powierzchni i przedmiotów narażonych na kontakt z wirusem.
- W przypadku bilownic, terminali do płatności kartami płatniczymi, dezynfekcja powinna być przeprowadzana po zakończenia obsługi każdego pacjenta ich używającego.
- Umieszczenie w toaletach instrukcji mycia rąk oraz zapewnienie dostępu do detergentów.
- Wietrzenie izb ekspedycyjnych (co najmniej raz na godzinę).
- Przypomnienie personelowi aptek zakazu przechowywania i spożywania żywności i płynów w izbie ekspedycyjnej.
- Unikanie przechowywania telefonów komórkowych w izbie ekspedycyjnej.
- Dezynfekcję opakowań zbiorczych wielorazowego użytku - przed ich otwarciem.
- Rozpakowywanie i rozkładanie dostaw w rękawiczkach ochronnych oraz dezynfekcję lub mycie rąk po zakończeniu przyjmowania dostawy.
- Każdorazową zmianę odzieży wierzchniej po zakończeniu pracy.
- Codzienne pranie fartuchów ochronnych oraz masek ochronnych wielorazowego użytku.
- Wymianę jednorazowych masek ochronnych i innych środków ochronnych zgodnie z zaleceniami producenta. Po użyciu rękawiczki i maseczki ochronne powinny zostać wyrzucone do kosza z pokrywką.
- Wielokrotną dezynfekcję przyłbic oraz stosowanie się do zasad bezpieczeństwa przy ich zdejmowaniu.
- Ograniczenie do minimum wizyt osób trzecich w aptekach (np. przedstawicieli aptecznych).
- Rekomendowanie dokonywania płatności bezgotówkowych (płatności zbliżeniowe, BLIK).
- Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, konieczne jest zapewnienie pacjentom foliowych rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji. Rozporządzenie nie przewiduje w tym zakresie żadnych wyjątków.
- W celu ograniczenia przypadków skracania godzin pracy aptek ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, dla pracowników z grup ryzyka należy rozważyć wdrożenie rozwiązań pozwalających na zdalne wykonywanie obowiązków, takich jak składanie zamówień, wprowadzanie faktur i wszystkich innych czynności nie związanych z bezpośrednią obsługą pacjentów.

Odmowa obsługi pacjenta bez maseczki w aptece? To nie takie proste!
Branżowe media obiegła informacja, przekazana przez sanepid szefowi Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych, zgodnie z którą aptekarze mogą odmówić obsługi pacjentowi bez maseczki. Magazyn Aptekarski sprawdza, jakie umocowanie prawne ma takie twierd...
Czytaj więcej