Do północy NFZ, a po północy samorządy - taki model finansowania dyżurów w aptekach bierze pod uwagę resort zdrowia. Wychodzi to naprzeciw postulatom środowiska aptekarskiego, które "Magazyn Aptekarski" przekazał ministerstwu w maju.
- Jak wynika z argumentacji przytoczonej przez autorów petycji, prowadzący apteki odmawiają pełnienia dyżurów, uzasadniając tę odmowę negatywnymi skutkami ekonomicznymi dla prowadzonych przez nich placówek" - wskazała Marzena Krysiak z działu petycji i korespondencji w biurze komunikacji społecznej w Kancelarii Senatu. - Pomimo że uchwała w sprawie rozkładu pracy aptek ma charakter prawa miejscowego, to samorząd powiatowy nie ma żadnego instrumentu prawnego pozwalającego na egzekucję jej postanowień.
- Prosimy o poparcie tej petycji i podjęcie pilnych prac legislacyjnych nad zmianą przepisów dotyczących dyżurów aptek - mówi Baka. - Sytuacja związana z epidemią unaoczniła wadliwość tego rozwiązania. Zawsze apteki miały problemy z zabezpieczeniem kadrowym dyżurów. Te dyżury praktycznie to była misyjność, bo zapotrzebowanie na leki w aptekach w nocy kończy się o godz. 23-24, a następnie apteka całą noc musi zabezpieczyć farmaceutę w aptece, a praktycznie nie świadczy żadnych realnych usług farmaceutycznych.
- W takich miastach liczba potencjalnych klientów aptek jest większa, zatem nie ma potrzeby dopłaty do usługi, która może być realizowana w sposób umożliwiający osiągnięcie zysku przez podmiot prowadzący aptekę, jak również że do osiągnięcia tego celu wystarczy finansowanie dyżurów jednej apteki, a nie dwóch jednocześnie jak proponują wnioskodawcy - pisze wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w piśmie do senackiej komisji.

#nocNIEwaptece. Koniec z niewolnictwem w aptekach. Czas na zmianę przepisów
Drodzy Farmaceuci, dziś z okazji Waszego święta składamy Wam nie tylko najlepsze życzenia (zdrowia, spokoju i wytrwałości). Zgodnie z wcześniejszą deklaracją wysłaliśmy dziś do Ministerstwa Zdrowia i sejmowej Komisji Zdrowia list z rekomendacjami zmian przepisów dotycząc...
Czytaj więcej

Petycja w sprawie dyżurów aptek. Senacka komisja zajmie się nią w czwartek
Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w najbliższy czwartek zajmie się petycją Związku Powiatów Polskich dotyczącą podjęcia inicjatywy uchwałodawczej w sprawie nowelizacji Prawa farmaceutycznego, a konkretnie art. 94 dotyczącego aptecznych dyżurów.
Czytaj więcej

Co dalej z dyżurami nocnymi? Resort zdrowia bierze pod uwagę różne warianty
Ministerstwo Zdrowia analizuje różne warianty zmiany przepisów dotyczących dyżurów nocnych, świątecznych i w dni wolne od pracy. Modyfikację budzącego liczne kontrowersje art. 94 Prawa farmaceutycznego poprzedzą szerokie konsultacje - międzyresortowe i społeczne.
Czytaj więcej