Pierwsze oddziały wojewódzkie NFZ zawarły już umowy na realizację szczepień przeciwko grypie dla personelu medycznego, w tym farmaceutów i techników farmaceutycznych. Magazyn Aptekarski sprawdza, czy będą problemy z dostępnością szczepionek i jak po nie sięgnąć.
Decyzją @MZ_GOV_PL wszystkie osoby pracujące z pacjentami w podmiotach mających kontrakt z @NFZ_Centrala, a także farmaceuci i technicy pracujący w aptekach, skorzystają w tym roku z bezpłatnych szczepień na grypę - poinformował na Twitterze ówczesny wiceminister Janusz Cieszyński.
Pierwsze umowy podpisane
- 50,86 zł za wykonanie szczepienia wraz z kwalifikacją lekarską wraz z ceną szczepionki;
- 13,24 zł za wykonanie szczepienia wraz z kwalifikacją lekarską przy otrzymaniu szczepionki nieodpłatnie.
Jak się zaszczepić?
- imię i nazwisko,
- numer PESEL, a w przypadku jego braku seria i numer dokumentu tożsamości,
- numer prawa wykonywania zawodu, w przypadku zawodów, w których jest nadawany
Odrębna pula szczepionek
Szacunkowa liczba dawek szczepionek przeciw grypie sprzedanych na polskim rynku w 2019/2020 roku, w oparciu o dane NIZP-PZH, wynosi 1 582 000. Na dziś mamy potwierdzoną gotowość dostaw ok 1,8 mln szczepionek przeciwko grypie. Kolejne 200 tys. jest już zadeklarowanych przez producentów. Nadal jednak prowadzone są rozmowy o możliwym zwiększeniu aprowizacji polskiego rynku w kolejne partie szczepionek. Szczepionki przeznaczone dla personelu podmiotów leczniczych nie pochodzą z puli 2 mln. Jest to odrębna pula szczepionek - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
Co z pacjentami?
Mamy teraz taki czas, kiedy zainteresowanie pacjentów szczepieniami przeciwko grypie jest ogromne - mówił na antenie TVN24 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, dodając, że "to wynika nie tylko z pandemii". - Bardzo duża grupa osób została objęta refundacją w przypadku zakupu takich szczepionek - kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby z chorobami współistniejącymi między 18. i 65. rokiem życia, czy w końcu seniorzy po 75. roku życia, dla których będzie to bezpłatne. (...) Czy te dwa miliony wystarczą? Trudno powiedzieć. (...) Nie ma chyba dzisiaj nikogo, kto odpowiedzialnie by powiedział, że ich wystarczy albo zabraknie.
Skąd braki?
Co na to producenci?
Informujemy, że aktualny termin planowanej dostawy szczepionki przeciw grypie Influvac Tetra firmy Mylan do hurtowni farmaceutycznych to pierwszy tydzień października.Termin ten może ulec zmianie w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, utrudniających realizację dostawy w zaplanowanym czasie - informuje Mylan.
POLECAMY

Uwaga - sanepid w asyście policji wchodzi do aptek! Co kontrolują?
Farmaceuci ostrzegają o wzmożonych kontrolach przedstawicieli Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, przeprowadzanych w asyście policjantów. To spora niespodzianka. Na początku sierpnia GIS zapewniał, że apteki „nie powinny być szczególnym miejscem, gdzie takie kontrole wi...
Czytaj więcej