PGEU (Pharmaceutical Group of the European Union - Grupa Farmaceutyczna Unii Europejskiej) wezwała organy regulacyjne opieki zdrowotnej do włączenia środowiska aptekarskiego w prace związane z krajowymi programami szczepień, zwłaszcza w obliczu nadchodzącego sezonu grypowego i trwającej pandemii.
Nie możemy jeszcze powstrzymać koronawirusa, ale możemy złagodzić szkodliwe skutki współwystępowania COVID-19 i grypy sezonowej na systemy opieki zdrowotnej w najbliższych miesiącach - mówi prezes PGEU, Duarte Santos. - Gorąco zachęcamy rządy krajowe do korzystania z ogólnodostępnej sieci aptek w całej Europie, aby pomagać w opracowywaniu skutecznych programów szczepień i poszerzaniu możliwości szczepień.
Wiedza i kompetencje
Farmaceuci powinni być ściśle zaangażowani w planowanie programów szczepień przeciw grypie oraz zapewnić odpowiednie wsparcie i zasoby, aby zapewnić opiekę nad pacjentem - uważa Santos. - Jako pierwszoliniowi pracownicy służby zdrowia powinni być również włączeni do grup o priorytetowym dostępie do szczepionek przeciw grypie.

Co z tą opieką farmaceutyczną jest nie tak, że wciąż jej w Polsce nie mamy?
Dlaczego akurat w Polsce nie udało się do tej pory wypracować ram opieki farmaceutycznej, choć w innych krajach dało się to załatwić, a tym samym wprowadzić ją do aptecznej rzeczywistości i realizować ją, by poprawić farmakoterapię pacjentów i jednocześnie ograniczyć wyd...
Czytaj więcej
POLECAMY

Resort umywa ręce od problemu realizacji recept. To farmaceuci mają "wiedzieć lepiej"
Pytania i wątpliwości związane z tematem realizacji recept pojawiają się niemal bez przerwy. I trudno się temu dziwić, zwłaszcza wtedy, gdy rząd zmienia przepisy. W zdumienie może za to wprawiać odpowiedź, której jednej z farmaceutek udzieliło Ministerstwo Zdrowia. Spraw...
Czytaj więcej