Dokąd zmierza pozaapteczny rynek OTC?
Dokąd zmierza pozaapteczny rynek OTC?

Dokąd zmierza pozaapteczny rynek OTC?

Rynek produktów OTC sprzedawanych poza aptekami rośnie w siłę. Jak wskazuje "Puls Farmacji" szacuje się, że co roku Polacy wydają w tym obszarze ponad pół miliona złotych. Ministerstwo pracuje nad zmianami, które mają zapewnić dostęp do leków rzeczywiście odpowiadających na doraźne potrzeby pacjentów, nie napędzając jednocześnie ich nadmiernego spożycia.

W jakim kierunku będą zmierzać zmiany legislacyjne? Jak rynek ten widzi Ministerstwo Zdrowia oraz przedstawiciele środowiska aptekarskiego? W debacie zorganizowanej przez Puls Farmacji dyskutowano o wyzwaniach na najbliższe kilka miesięcy. 

Sprzedaż pozaapteczną leków powinny prowadzić jedynie te punkty, które są w stanie zapewnić bezpieczeństwo obrotu tymi produktami.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA

Ewentualne zmiany na rynku pozaaptecznym, a także aptecznym w zakresie leków OTC oraz innych produktów dostępnych bez recepty muszą być powiązane ze strategicznymi zmianami, które zaproponujemy w tzw. dużej nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne oraz w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty

Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia

Naszym głównym założeniem jest podporządkowanie obrotu pozaaptecznego leków kryterium doraźnego stosowania preparatów OTC. Pacjenci będący z dala od lekarza czy apteki, a pilnie potrzebujący pomocy, powinni mieć dostęp do doraźnej terapii o udowodnionej skuteczności terapeutycznej. Chcemy uzupełnić asortyment pewnymi grupami leków, które mogłyby być dostępne w najmniejszych możliwych opakowaniach.

Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia

Źródło: Puls Farmacji
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.