Krzysztof Łanda o polityce lekowej 2017

Krzysztof Łanda o polityce lekowej 2017

Opublikowany

Wiceminister Zdrowia dla portalu MedExpress opowiedział o planowanych na 217 rok zmianach w polityce lekowej.

Krzysztof Łanda zapowiada zmiany w polityce lekowej - YouTube

W specjalnym wywiadzie dla Medexpressu wiceminister Krzysztof Łanda zapowiedział zmiany w polityce lekowej.

Wśród zmian znajdują się m.in.:
- ustawa o ratunkowym dostępie do technologii lekowych,
- zmiany w ustawie o refundacji wyrobów medycznych,
- RTR czyli refundacyjny tryb rozwojowy,
- nowy tryb egalitarny w przypadku pierwszej technologii lekowej o udowodnionej efektywności klinicznej we wskazaniu ultrarzadkim,
- skuteczniejsza walka z nielegalnym eksportem leków.

Jeżeli chodzi o politykę lekową to my w tej chwili praktycznie kończymy pracę nad dokumentem pt. "Polityka lekowa państwa". On wyjdzie lada chwila do konsultacji zewnętrznych i każdy będzie mógł się na jego temat wypowiedzieć. Zrezygnowaliśmy z tworzenia poszczególnych zespołów, wydaje mi się nie mieć to sensu, bo jest tak dużo zainteresowanych gremiów. Po prostu, niech każdy z nich weźmie poszczególny fragment, który go najbardziej interesuje i wypowie się na jego temat. Chciałbym, aby te konsultacje potrwały przynajmniej miesiąc czyli były to naprawdę poważne konsultacje społeczne.

Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia

Źródło: MedExpress.pl

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Apteki szpitalne remedium na problemy z dyżurami nocnymi?

temu

Dyżury nocne są dla aptek sporym problemem. Aptekarze dokładają do interesu - niejednokrotnie koszty otwarcia apteki kilkakrotnie przekraczają przychód z dyżuru. Okazuje się jednak, że jeden z przepisów nowelizacji Prawa farmaceutycznego daje aptekarzom dużą nadzieję na zmianę tej sytuacji.
Firmy farmaceutyczne jednak nie zapłacą

temu

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowuje zmianę planu finansowego resortu zdrowia. Planowana nowelizacja ma potwierdzić wzrost całkowitego budżetu na refundację.
Recepta bez tytułu zawodowego będzie honorowana

temu

Obecne zapisy Prawa farmaceutycznego dotyczące składowych recepty utrudniają farmaceutom (i pacjentom) życie. Dziś jeśli lekarz nie doda na recepcie tytułu zawodowego, farmaceuci jej nie realizują z obawy o jej zakwestionowanie przez NFZ.
Apteczny spór o franczyzę

temu

Wejście w życie tzw. „Apteki dla Aptekarza” miało unormować rynek apteczny. Sieci znalazły się wówczas w potrzasku. Nie mogły już rozwijać się w dotychczasowy, niczym nieskrępowany sposób, otwierając placówkę na placówce. Kryteria prowadzenia apteki przez farmaceutę oraz obwarowania demograficzne związały im ręce. Jak się jednak okazało, znalazły one sposób na obchodzenie prawa – przejmowanie aptek już istniejących za pośrednictwem umów franczyzowych.