Ograniczenie, które utrudni działanie producentom narkotyków

Ograniczenie, które utrudni działanie producentom narkotyków

Opublikowany

Od początku 2017 roku w życie wejdzie rozporządzenie, które ograniczy ilość pseudoefedryny, dekstrometorfanu oraz kodeiny w dostępnych w aptekach lekach bez recepty.

Maksymalna dostępna ilość poszczególnych substancji to 720 mg pseudoefedryny, 150 mg kodeiny i 360 mg dekstrometorfanu. Efektem tych działań ma być zabezpieczenie rynku przed handlem bardzo dużą, wręcz hurtową, ilością leków zawierających substancje, z których produkowane są narkotyki, a jednocześnie pozostawienie takiej wielkości opakowań, by pacjent mógł je stosować w normalnej terapii kataru czy przeziębienia.

Przy powyższych założeniach z aptek zniknie tylko część opakowań leków - tych, które sprzedawane są w zbyt dużych opakowaniach. Będą one sprzedawane do wyczerpania zapasów, następne muszą zostać dostosowane do wymogów rozporządzenia.

Leki dostępne bez recepty są najtańszym źródłem pozyskiwania np. pseudoefedryny. Z leków, szczególnie jednoskładnikowych, odzyskuje się ją też stosunkowo łatwo. O tym, jak proste to metody, może świadczyć liczba nielegalnych wytwórni metamfetaminy, o których regularnie informują policja polska i czeska. Wiele wskazuje na to, że Polacy wyspecjalizowali się w dostarczaniu leków z pseudoefedryną czeskim producentom. By je łatwiej pozyskiwać, przestępcy zakładają nawet apteki. Rekordzistka w ciągu roku sprzedała 960 tys. opakowań takich leków. Należy jednak podkreślić, że po zmianie prawa za sprzedaż więcej niż jednego opakowania aptece grozi kara finansowa nawet do pół miliona złotych. Leki zawierające składniki psychoaktywne nie są również dostępne w aptekach internetowych - mówi dla Rzeczpospolitej Marek Tomków, wiceprezes NRA
Przeczytaj cały wywiad z wiceprezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej - kliknij tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.