Badacze z Gdańska i Krakowa pracują nad szczepionką na COVID-19, która miałaby zawierać sztuczne egzosomy - nanostruktury aktywujące limfocyty T osoby zaszczepionej do niszczenia komórek zainfekowanych przez koronawirusa.
Pęcherzyki przewodnikami
Organizm człowieka ma różne metody odpowiedzi na wirusa. Wśród nich są m.in. aktywacja makrofagów i granulocytów czy uwalnianie interferonów. Jedną z metod jest również uruchomienie określonych klas limfocytów T, które niszczą komórki zainfekowane przez wirusa i w ten sposób ograniczają jego rozprzestrzenianie się. Dlatego aktywacja limfocytów T może być efektywną strategią terapeutyczną i chronić przez zakażeniem” – dodaje badaczka.
Sposoby i strategie
Mamy nadzieję, że otrzymane przez nas wyniki okażą się przydatne nie tylko w walce z pandemią COVID-19, ale również z innymi patogenami, które mogą być zagrożeniem w przyszłości” – dodaje prof. Jonathan Heddle.
POLECAMY

"Genetyczna" szczepionka dla Europy, w tym Polski, od amerykańskiej Moderny?
Komisja Europejska zakończyła w poniedziałek wstępne rozmowy z firmą Moderna na temat zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Do tej pory Komisja zakończyła negocjacje z Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, CureVac oraz - w ostatnim czasie - AstraZeneca, z któr...
Czytaj więcej

Lek z osocza przeciw COVID-19: WHO ostrożne, USA zdecydowane, a w Biomedzie produkowane
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zezwolenie na stosowanie osocza ozdrowieńców w leczeniu COVID-19. Tymczasem WHO ostrzega, że taka terapia nadal uważana jest za eksperymentalną, a jej skuteczność nie jest pewna.
Czytaj więcej