Koniec z dostawami leków do paczkomatów

Koniec z dostawami leków do paczkomatów

Opublikowany

Według Głównego Inspektora Farmaceutycznego apteki internetowe nie mogą wysyłać leków przez paczkomaty. Nie spełniają one bowiem podstawowych zasad przechowywania tego typu produktów.

Taką opcję dostawy umożliwia większość aptek internetowych. Według GIF to narażanie zdrowia i życia pacjentów. "Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia - par. 4 ust. 2 pkt 4 transport produktów leczniczych odbywa się z zapewnieniem warunków temperaturowych dla danego produktu. A tych wymagań, zdaniem GIF, nie spełniają paczkomaty."
„Paczkomaty są metalowymi skrzynkami montowanymi na zewnątrz budynków. Z doświadczenia wynika, że temperatura panująca wewnątrz paczkomatu jest ściśle uzależniona od panujących w danym okresie warunków pogodowych, zimą może spadać poniżej 0 st. C, a latem może wzrastać powyżej 30 st. C. Zmiany temperatur uzależnione są od pory roku i wahania są bardzo duże, a produkty lecznicze oczekują w paczkomatach na odbiór przez osobę zamawiającą do 72 godzin, co przy niskich bądź wysokich temperaturach stwarza zagrożenia zmiany jakości produktu leczniczego, utraty jego właściwości i co najmniej zagrożenie utraty zdrowia przez pacjentów spożywających takie leki” – można przeczytać w uzasadnieniu decyzji GIF.
Sam InPost, który udostępnia usługę Paczkomatów nie bierze na siebie odpowiedzialności za zawartość dostarczanych przesyłek:
Wyimek z treści decyzji GIF<br>

Wyimek z treści decyzji GIF

Naczelna Izba Aptekarska podpisuje się pod decyzją GIF:

– Zabezpiecza ona interes pacjentów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami leki należy przechowywać w pomieszczeniach spełniających restrykcyjne normy gwarantujące, że dany produkt leczniczy zachowa swoje właściwości. Jednym z ważniejszych kryteriów jest ochrona przed nasłonecznieniem, a także odpowiednia wilgotność i temperatura miejsca przechowywania. Te parametry powinny być na bieżąco monitorowane, czego nie są w stanie zapewnić paczkomaty – mówi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy NIA.
Komunikat Śląskiej Izby Aptekarskiej - kliknij tutaj.
Treść decyzji GIF - kliknij tutaj

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.