Komisja Europejska zakończyła w poniedziałek wstępne rozmowy z firmą Moderna na temat zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Do tej pory Komisja zakończyła negocjacje z Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, CureVac oraz - w ostatnim czasie - AstraZeneca, z którą została już podpisana umowa ramowa na zakup szczepionki.
Po intensywnych negocjacjach Komisja Europejska zakończyła rozmowy z piątą firmą farmaceutyczną, aby zapewnić Europejczykom szybki dostęp do szczepionki przeciwko koronawirusowi - komentuje w komunikacie prasowym Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. - Inwestujemy w przedsiębiorstwa wykorzystujące różne technologie, tak aby zwiększyć nasze szanse na posiadanie bezpiecznych i skutecznych szczepionek. Kontynuujemy rozmowy z innymi firmami, gdyż chcemy być pewni, że szczepionki szybko pojawią się na rynku. Europejskie inwestycje w szczepionki przeciwko koronawirusowi przyniosą korzyści całemu światu i pomogą nam pokonać tego wirusa.
mRNA-1273

Sputnik V. 40 tysięcy osób do badania "porejestracyjnego". Eksperci ostrzegają
Rosyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że rozpoczęła się produkcja szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. W przyszłym tygodniu planowane jest tzw. porejestracyjne badanie kliniczne, które obejmie 40 tysięcy osób. Trwają też poszukiwania partnera, który wesprze Rosjan w...
Czytaj więcej
Sposób działania
W połączeniu z sukcesem w zapobieganiu replikacji wirusa w płucach przedklinicznego modelu prowokacji, wyniki kolejnego etapu badań potwierdzają nasze przekonanie, że mRNA-1273 może potencjalnie zapobiegać chorobie COVID-19 i zwiększyć naszą zdolność wyboru dawki do kluczowych badań - mówi dr Tal Zaks dyr. ds. medycznych Moderna, cytowany w komunikacie firmy.

Szczepionka mRNA-1273. Badania opisane w NEJM bardzo obiecujące
Na łamach New England Journal of Medicine ukazały się w ostatnich dniach wyniki badań nad "genetyczną" szczepionką przeciwko SARS-CoV-2. Choć skupiały się na testowaniu bezpieczeństwa preparatu, to dały pomyślne wyniki dotyczące jej skuteczności.
Czytaj więcej
Część dla Polski

Co ze szczepionką na COVID-19 dla Polski? Jest Zespół, porozumienie z Komisją oraz... rozmowa w Białym Domu
Nowo powołany Zespół ma pomóc ministrowi zdrowia w przyszłym zakupach, ocenie i rozdysponowaniu szczepionek na koronawirusa SARS-CoV-2 dla Polski, a także monitorować ich dostępność oraz zapotrzebowanie. Nasz kraj może też liczyć na "europejskie" źródło zaopatrzenia w sz...
Czytaj więcej
POLECAMY

Polski lek na koronawirusa – czy trafi na półki aptek?
Autorski lek na koronawirusa produkuje od wtorku spółka Biomed z Lublina. Preparat powstaje z osocza, głównie górników - ozdrowieńców, którzy przebyli COVID-19. Według przedstawicieli konsorcjum lek może być przełomem na skalę światową.
Czytaj więcej

Co trzeci pacjent z odwołaną wizytą u specjalisty, a tymczasem resort chwali się teleporadami
Znaczna część Polaków ma w czasie epidemii trudności w dostępie do opieki medycznej. Z badań CBOS wynika, że aż 30 proc. pacjentów z powodu epidemii koronawirusa miało odwołaną lub przełożoną wizytę u specjalisty, a 24 proc. u internisty.
Czytaj więcej