O dokładne przygotowanie się do sezonu szczepień ochronnych przeciw grypie zaapelowała Komisja Europejska do państw Unii Europejskiej. Na przełomie września i października sezon grypowy zbiegnie się z drugą falą pandemii COVID-19. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z eksperckim środowiskiem lekarskim i pacjenckim apeluje do Ministerstwa Zdrowia o rozszerzenie refundacji szczepień i umieszczenie ich na liście leków bezpłatnych dla osób 75 plus.
GIS: „Zaszczepieni przeciw grypie, mogą być bardziej odporni na zakażenie SARS-CoV-2”
Szczepienia przeciw grypie są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy. Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii – mówi Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. - Natomiast zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem. Szczepienia przeciw grypie warto wykonywać przed każdym sezonem grypowym, jednak w tym roku jest to wyjątkowo istotne. Niektóre przypadki grypy i COVID-19 wymagają hospitalizacji, jednak nie można dopuścić do ponownego przeciążenia służby zdrowia. Dzięki zwiększeniu poziomu wyszczepialności przeciw grypie, który w Polsce jest wciąż na zbyt niskim poziomie, społeczeństwo będzie łagodniej przechodzić grypę i inne infekcje wirusowe, a dodatkowo zróżnicujemy zachorowanie na grypę i COVID-19 – dodaje Pinkas.
Niebezpieczeństwo grypy polega głównie na możliwości wystąpienia licznych powikłań. Do najczęstszych z nich należą zapalenie płuc, oskrzeli, a nawet serca. Osoby starsze zaliczają się do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. U osób powyżej 65 roku życia znacznie wzrasta ryzyko powikłań grypy wymagających hospitalizacji, a także rośnie prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu oddechowego. Pamiętajmy również, że w tym wieku przebyta grypa zawsze zostawia ślad, a chorzy często nie wracają do stanu zdrowia sprzed infekcji – tłumaczy prof. Adam Antczak.
Polskich seniorów nie stać na szczepionki
Możliwość rozszerzenia wykazu 75+ o nowe technologie lekowe jest obecnie przedmiotem prowadzonej w resorcie analizy. Obecnie jest ona na etapie przeglądu 220 grup limitowych (wśród nich grupy limitowej 247.0, Szczepionki przeciw grypie), wskazanych przez NFZ jako najczęściej używanych przez seniorów 75+, która to analiza ma na celu udzielenie odpowiedzi czy ewentualne poszerzenie wykazu bezpłatnych leków dla seniorów 75+ jest możliwe w ramach przydzielonych na ten cel środków finansowych w budżecie oraz jeżeli istnieje taka możliwość finansowa, to które leki należy objąć tym wykazem.
POLECAMY

"Skuteczna i bezpieczna". Będzie szczepionka przeciwko boreliozie?
Obiecujące wyniki dają dotychczasowe badania nad szczepionką przeciwko boreliozie. Valneva, francuska firma biotechnologiczna ogłosiła, że pierwsze badanie kliniczne drugiej fazy wykazało, że jej szczepionka jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna. Na razie istnieje moż...
Czytaj więcej

Polska szczepionka na koronawirusa może być gotowa już za 8 miesięcy. Potrzeba 15 mln zł dofinansowania
Grupa naukowców z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pracuje nad stworzeniem szczepionki na koronawirusa. Polska szczepionka ma być technologicznie bardziej zaawansowana niż te, nad którymi pracują koncerny amerykańskie czy chińskie. Polscy nau...
Czytaj więcej