Dr Google – internetowy lekarz milionów ludzi | #AptekaPrzyszłości

Dr Google – internetowy lekarz milionów ludzi | #AptekaPrzyszłości

Opublikowany

Dzisiaj pacjenci zanim wybiorą się do lekarza lub farmaceuty, najpierw sprawdzają swoje objawy w internecie. Kończy się to tym, że do placówki ochrony zdrowia przychodzą z już postawioną diagnozą. Pół biedy – jeśli rzeczywiście poszukują pomocy i konsultacji, gorzej, jeśli próbują się samoleczyć i kupują suplementy oraz leki bez recepty w internecie lub w aptece bez jakiejkolwiek porady.


Według Agencji Whites sprawdzanie informacji o zdrowiu jest na trzecim miejscu, jeśli chodzi o najpopularniejsze aktywności w sieci. Pierwsze dwa miejsca należą do sprawdzania poczty i korzystania z wyszukiwarek.


Google mówi, że przeciętny konsument medyczny spędza więcej niż dwa tygodnie szukając w internecie informacji na temat zdrowia przed podjęciem jakichkolwiek dalszych działań. W tym czasie odwiedza witryny internetowe m.in. kilku różnych placówek medycznych.


Pacjenci sprawdzają witryny informacyjne placówek świadczących opiekę zdrowotną, oferty firm ubezpieczeniowych i opinie konsumentów. Używają urządzeń mobilnych i sprawdzają multimedia.

86% ludzi, którzy trafiają na konkretną stronę internetową z treściami dotyczącymi zdrowia, poszukuje informacji za pomocą wyszukiwarki internetowej.

Czego pacjenci szukają w internecie najczęściej?

- Informacji na temat objawów

- Więcej informacji na temat konkretnych możliwych rozwiązań

- Informacje na temat konkretnej marki


Jak ten trend może wykorzystać farmaceuta?

Silna obecność w internecie pozwala na pokazanie się pacjentowi w miejscu, w którym przebywa on najczęściej i w którym rzeczywiście poszukuje informacji na temat zdrowia.

Oczywiście, zakaz reklamy ogranicza działania stricte promujące produkty czy samą aptekę, ale dla farmaceutów chcących dzielić się swoją wiedzą i nieść pomoc pacjentom, internet może być miejscem budowania autorytetu i zaufania. W jaki sposób? Między innymi:


- prowadząc stronę internetową apteki z sekcją blogową w której publikujemy treści eksperckie, odpowiadające na problemy i pytania pacjentów,


- uruchamiając chat/video chat, który pozwala na zadanie pytania farmaceucie przed zakupem leku czy suplementu diety.Źrodło: http://www.hadeninteractive.com/patients-consult-dr-google/

Kopiuj tekst

Udostępnij