Warto obejrzeć „Warto rozmawiać”
Warto obejrzeć „Warto rozmawiać”
Kopiuj tekst

Warto obejrzeć „Warto rozmawiać”

Takich emocji widzowie programu „Warto rozmawiać” nie spodziewali się. Goście czwartkowego programu Jana Pospieszalskiego burzliwie dyskutowali przerzucając się argumentami.

- Na rynku norweskim są trzy sieci aptek, które opanowały cały rynek. Minister Zdrowia Norwegii, na forum parlamentu, z opuszczoną głową powiedział: „Zrobiliśmy błąd, sprzedaliśmy swój rynek aptek” – przypomniał w trakcie programu Marcin Wiśniewski, farmaceuta, właściciel apteki rodzinnej.


- Napisaliśmy w Dzienniku Gazecie Prawnej, że największe sieci apteczne nie płacą podatków. Po naszym tekście poseł Buda złożył interpelację do Ministerstwa Finansów, natomiast Związek Sieci Aptecznych rozsyłał oświadczenia, że sieci apteczne płacą w Polsce podatki. Zostało to zweryfikowane rzez Ministra Finansów. Okazuje się, że więcej sieci aptecznych nie płaci niż płaci. Minister Finansów mówi wprost: (sieci) stosują agresywną optymalizację podatkową, nie płacą w Polsce podatków. Sieci przekonują, że płacą, ale dotyczy to ZUS-u, a nie podatku dochodowego, do którego płacenia też są zobowiązane – zauważył Patryk Słowik z Dziennika Gazety Prawnej. - Jako podmiot polski sieci apteczne traktują spółkę prawa polskiego. Czyli jeżeli kapitał jest zagraniczny, ale spółka zarejestrowana w Polsce, to uważają, że jest to spółka polska, a nie zagraniczna (…) Na tej zasadzie okazuje się, że znany producent czerwonego bąbelkowego napoju jest polską firmą a nie zagraniczną – dodał Patryk Słowik.


W dyskusji uczestniczył też Waldemar Buda z Komisji Ustawodawczej PiS.

- Mamy pewne instrumenty, większość sejmową, doświadczenia i opinie z poprzednich lat chcemy, które wykorzystać, aby napisać Prawo farmaceutyczne od nowa i ten rynek w końcu uregulować, chociażby tak, jak w większości krajów europejskich”.


„Dlaczego ta ustawa jest procedowana w trybie poselskim, nie uwzględnia konsultacji społecznych, międzyresortowych? Chciałbym króciutko zacytować wypowiedz posła Budy: „Wiele podmiotów pracowało nad tym projektem”. Kto oprócz Naczelnej Rady Aptekarskiej pracował na tym projektem?” – dopytywał w trakcie programu przedstawiciel aptek sieciowych, Piotr Lengiewicz.


Program można obejrzeć tutaj (kliknij).

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.