Od soboty (1 sierpnia br.) porada pielęgniarska wchodzi do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. „To, co zawsze było przypisane lekarzowi, nagle staje się uprawnieniem pielęgniarki. To co zawsze było uprawnieniem pielęgniarki, staje się uprawnieniem opiekuna medycznego. Zakorzenione od lat uprawnienia, dziś zaczynają migrować” – zauważa Marek Tomków, wiceprezes NIA, twierdząc, że to dobry moment, by farmaceuci zawalczyli o swoje.
Co może teraz pielęgniarka?
Jakie uprawnienia przysługują położnej?

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty omawiany w podkomisji. Co z finansowaniem opieki farmaceutycznej?
Na tym etapie jest przedwcześnie rozsądzać, czy opieka farmaceutyczna będzie świadczeniem gwarantowanym czy finansowanym w jakimś innym mechanizmie - stwierdził Łukasz Szmulski, dyrektor departamentu polityki lekowej Ministerstwa Zdrowia. - W samym środowisku nie ma spój...
Czytaj więcej
Przepływ uprawnień
Przykład pielęgniarek pokazuje, że zmienia się postrzeganie na przepływ uprawnień. Czyli to, co zawsze było przypisane lekarzowi, nagle staje się uprawnieniem pielęgniarki. To co zawsze było uprawnieniem pielęgniarki, staje się uprawnieniem opiekuna medycznego. To co było uprawnieniem lekarza w zakresie wystawiania recept pro auctore i pro familiae dzisiaj staje się również udziałem farmaceuty. Te zakorzenione często od setek lat uprawnienia, dzisiaj zaczynają migrować. I to jest dla nas dobry moment, by o nie zawalczyć.
40 tys. recept farmaceutycznych w przeciągu miesiąca
Jeśli nie teraz, to kiedy?
W tej chwili mamy w naszym kraju do czynienia z ciekawą sytuacją. Przykład mojego kolegi farmaceuty, którego żona jest pielęgniarką: ona może wystawiać recepty na leki, chociaż jak sama podkreśla - tak naprawdę do końca nie wie, według jakich mechanizmów one działają – on tymczasem wie o lekach wszystko, ale nie może z własnej apteki wydać tych leków bez recepty. Czyli farmaceuta może kupić lek, ale nie może go sprzedać. Państwo mu ufa, ale tylko do któregoś momentu. To się musi zmienić. Lekko parafrazując: jeśli nie my, farmaceuci, to kto? Jeśli nie teraz, w czasie COVID, to kiedy?
Liczna grupa

Eksperci NFZ zaplanują odmrażanie świadczeń. Tęsknią za nimi pacjenci, ale i... farmaceuci
Droga do pełnego przywrócenia świadczeń medycznych dla pacjentów zapowiada się na długą i krętą. Narodowy Fundusz Zdrowia powołał zespół, który opracuje "mapę drogową powrotu do pełnej dostępności". Nie ma jednak mowy o najbliższej perspektywie, a dopiero czasie po wygaś...
Czytaj więcej
Czekając na ustawę
W dyskusji sejmowej nad ustawą nie jest już kwestią dyskusyjną kontynuacja recepty czy zlecenie badań diagnostycznych. Jakiś opór stanowią jeszcze jedynie szczepienia w aptekach. Ale trzeba przyznać, że samo nasze środowisko jest pod tym względem podzielone – przyznaje wiceprezes NIA.
Emilia Załeńska-Zduniak
redaktor naczelna magazynu "Moje Zdrowie"
POLECAMY

Noś maskę, głupcze! Padł niechlubny rekord liczby nowych zakażeń w kraju
Obok izolacji, maseczka ochronna pozostaje najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jaką wybrać? Z pomocą przychodzą australijscy naukowcy, którzy przetestowali najpopularniejsze (także w Polsce) rodzaje masek.
Czytaj więcej

Bez maseczki tylko z poświadczeniem? Rzecznik pyta, resort odpowiada
Polacy skarżą się Rzecznikowi Praw Obywatelskich na problemy związane z noszeniem maseczek. W sklepach robi to tylko co drugi klient. Nie lepiej jest w aptekach. Efektem są nowe ogniska koronawirusa, o czym informował w ostatnich dniach rzecznik resortu zdrowia Wojciech ...
Czytaj więcej