Na tym etapie jest przedwcześnie rozsądzać, czy opieka farmaceutyczna będzie świadczeniem gwarantowanym czy finansowanym w jakimś innym mechanizmie - stwierdził Łukasz Szmulski, dyrektor departamentu polityki lekowej Ministerstwa Zdrowia. - W samym środowisku nie ma spójnego stanowiska, jaki zakres powinna obejmować opieka farmaceutyczna - mówiła Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia. Nadzwyczajna podkomisja sejmowa, po raz pierwszy omówiła rządowy projekt ustawy o zawodzie farmaceuty.
Zawód farmaceuty odgrywa bardzo dużą rolę w systemie ochrony zdrowia. Minister zdrowia uznał za właściwe przygotowanie projektu, który uregulowałby zasady wykonywania i kształcenia farmaceutów tak jak ma to miejsce w przypadku m.in.: ustawy o zawodzie lekarza czy fizjoterapeuty – mówiła Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.
Opieka farmaceutyczna? "To tylko ramowy zapis"
Opieka farmaceutyczna to ważny i trudny problem. Wymaga przemyślenia raz jeszcze ze środowiskiem. Tym bardziej, że w samym środowisku (farmaceutów - przyp. red.) nie ma wspólnego i jasnego stanowiska, jaki zakres powinna obejmować opieka farmaceutyczna, jak powinna wyglądać, jakie warunki powinny spełniać pomieszczenia do udzielania tego typu świadczeń, jak powinna wyglądać możliwość korzystania z bazy danych dotyczących pacjenta - stwierdziła Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.
Dane najbardziej wrażliwe
Stanowczo sprzeciwiamy się udostępnianiu podmiotom nieuprawnionym jakichkolwiek danych dotyczących stanu zdrowia pacjentów i zmianom zakazów w tym zakresie. Utrzymanie zakazu przekazywania danych o świadczeniodawcy, świadczeniobiorcy a także wszelkich danych mogących wskazywać na stan zdrowia pacjenta (choćby zestawienie imienia i nazwiska pacjenta z lekami, które przyjmuje), powinno być traktowane jako informacje najbardziej wrażliwe – powiedział wiceprezes NRA.
Pytania o reklamy suplementów i szczepienia w aptekach
Należy podjąć trud który umożliwi szczepienie pacjentów w aptekach. To działanie powiązane ze specjalistycznymi szkoleniami i fachowym przygotowaniem personelu. Oczywiście dla farmaceutów nie może być obligatoryjne – podkreślił.
Co z niezależnością farmaceuty?

Przepisy, nie oklaski!
- Ustawa to przede wszystkim duży krok naprzód w porównaniu z tym, co mamy obecnie. Nie załatwia wszystkich dla nas ważnych spraw, ale wychodzę z założenia, że podlegać będzie rozwojowi, tak jak inne akty prawne - mówi mgr. farm. Agnieszka Anczykowska, farmaceutka z Kali...
Czytaj więcej
Ingrid Hintz-Nowosad
redaktor
POLECAMY

Szczepienia w aptece? Tak, ale pod pewnymi warunkami
Na temat zalet wykonywania szczepień w aptekach powstał cały raport przygotowany przez Koalicję na rzecz szczepień. Poza Ministerstwem Zdrowia, nikt nie ma wątpliwości, że to dobry pomysł, farmaceuci zastanawiają się jednak, jak w praktyce miałaby wyglądać realizacja tej...
Czytaj więcej