Biologiczne a biopodobne - czym różnią się te leki?

Biologiczne a biopodobne - czym różnią się te leki?

Opublikowany

Leki biopodobne budzą wiele obaw. To nowy produkt leczniczy, który powstaje w zupełnie odmienny sposób niż klasyczne leki czysto chemiczne. Jednak możliwości zastosowania jakie dają powinny nas skłonić do zgłębienia tematu i rozprawienia się z mitami.


Na ich temat dla portalu MedExpress TV opowiada prof. Piotr Fiedor - dyrektor Narodowego Instytutu Leków.

Piotr Fiedor - YouTube

Leki biologiczne we współczesnej medycynie mają ogromne znaczenie. To nowy produkt leczniczy, który wszedł na rynek, a jego sposób otrzymywania jest zupełnie odmienny od leków dotychczasowych opartych na produktach czysto chemicznych. Niezwykły potencjał leczniczy nowego produktu przejawia się w możliwościach bardzo szerokich terapii, którymi dotychczas nie mogliśmy leczyć. I to jest uzupełnienie dla chorób, które są przewlekłymi albo onkologicznymi - wskazuje profesof Fiedor.

Cena leku biopodobnego zwyczajowo jest dużo niższa na rynku w stosunku do leku oryginalnego. Wynika to nie tylko z możliwości pozyskiwania tego produktu, z metodologii, jak również z faktu nie do końca wykorzystywania badań klinicznych. Badania kliniczne muszą być wykonywane na ludziach w przypadku leków biopodobnych oraz biologicznych, ale w niektórych przypadkach możemy wykorzystywać tzw. ekstrapolację – ekstrapolujemy niektóre elementy badania klinicznego do leku biopodobnego. To zmniejsza koszty dla wytwórcy - dodaje.

Chcesz widzieć więcej - kliknij tutaj.
Źródło: www.yolk.pl

Kopiuj tekst

Udostępnij