Minister Radziwiłł podsumowuje swoją pracę

Minister Radziwiłł podsumowuje swoją pracę

Opublikowany

Po roku funkcjonowania rządu Beaty Szydło przyszedł czas na podsumowanie działań. Sprawozdanie ze swoich aktywności złożył również Minister Zdrowia - Konstanty Radziwiłł. Które z projektów wskazał jako swoje sukcesy?

Na liście są między innymi:
- finansowanie leków dla seniorów - osoby po 75 roku życia otrzymują wybrane leki za darmo. Na liście darmowych preparatów jest ponad tysiąc pozycji. Radziwiłł podał, że w ciągu półtora miesiąca – od kiedy są przepisywane przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - skorzystało z nich ponad milion sto tysięcy osób. Wydano 4 miliony opakowań bezpłatnych leków.

- zwiększanie dostępności leków dla wszystkich pacjentów - Radziwiłł podał, że „na listach leków refundowanych zostały wprowadzone 23 nowe substancje czynne. Problem polega na tym, że polscy pacjenci mają główne dostęp do tańszych, starszych generacji leków. Zaledwie 1 proc. obrotu rynkowego w Polsce to leki nowe, zarejestrowane po 2009 r. Na Zachodzie – 15 proc.
 
- wprowadzenie refundacji kanabinoidów - minister nie wspomniał o tym, że refundacja dotyczy małej grupy pacjentów, ponieważ procedura sprowadzenia leków w ramach importu docelowego z zagranicy jest skomplikowana i czasochłonna. W minionym tygodniu rodzice chorych dzieci domagali się przyśpieszenia prac nad ustawą wprowadzającą tzw. „medyczną marihuanę”. Już dwa razy odwołano posiedzenie specjalnej podkomisji zajmującej się tym projektem. MZ miało przedstawić własną propozycję rozwiązania problemu dostępu do leków z konopi indyjskich, ale do tej pory tego nie zrobiło.

- bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom -
do tej pory ministerstwo zdrowia wydawało na wszystkie szczepienia 140 mln zł, a finansowanie szczepień przeciwko pneumokokom (bakterie wywołujące m.in. sepsę) będzie kosztować ok. 160 mln zł. Na jednej z komisji zdrowia pojawiła się informacja, że nie ma pieniędzy na ten cel, ale później resort zdrowia podkreślał, że za szczepienia jednak zapłaci.

Czytaj więcej o sukcesach, którymi chwalił się minister - kliknij tutaj.
Źródło: Polityka Zdrowotna.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.