Wyhodowalismy superbakterie na własne życzenie

Wyhodowalismy superbakterie na własne życzenie

Opublikowany

Atakujące nas bakterie są coraz bardziej odporne na przyjmowane leki. Superbakterie wyhodowaliśmy na własne życzenie nadużywając antybiotyków. New Delhi nie przez przypadek „powstało” w Indiach. Tam antybiotyki wydaje się bez recepty. Spożywa się ich dużo, a bakterie tak modyfikują swoje geny, by leki na nie już nie działały. Przewiduje się, że z tego powodu do 2050 roku może umierać nawet 10 mln ludzi rocznie.

To dlatego na alarm biją już nie tylko Światowa Organizacja Zdrowia, ale także Komisja Europejska i inne najważniejsze instytucje europejskie.


Niestety w Polsce spora część winy leży po stronie lekarzy, którzy przepisują antybiotyki za często i ulegają presji pacjentów, którzy nie zdają sobie sprawy np. z tego, że antybiotyk nie działa na wirusy.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego -Państwowy Zakład Higieny zrobił ankietę wśród 100 lekarzy w przyjmujących w przychodniach. Wynika z niej, że tylko 30 proc. lekarzy przepisuje antybiotyki jak najrzadziej, traktując je jak lek ostatniej szansy. 3 proc. daje je profilaktycznie.


40 proc. lekarzy ogólnych nie dostrzega problemu lekooporności – mówi Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant ds. epidemiologii. Musimy na ten temat więcej mówić na studiach. Oni powinni pamiętać o tym, że jeśli nie zdezynfekują stetoskopu, gdy badają pacjenta po pacjencie, to też przyczyniają się do rozprzestrzeniania groźnych drobnoustrojów . Z naszej ankiety wynika, że znaczący odsetek – zwłaszcza młodych lekarzy – nie ma takiej świadomości.

Źródło: Polityka Zdrowotna - czytaj więcej.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.