Rada Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta zaktualizowała rekomendacje dotyczące ochrony zdrowia w czasie pandemii. Zwraca w niej szczególną uwagę na utrzymanie dystansu społecznego i stosowanie środków ochrony osobistej, wobec których nastąpiła zbyt daleko idąca liberalizacja.
Dystans i maseczki
Za takie narzędzie uznaje się szczepionkę, jeśli zostanie skutecznie opracowana. W tym kontekście należy podnieść zjawisko ruchu przeciwników szczepień jako potencjalnego zagrożenia zdrowia publicznego, a także rolę celebrytów, którzy swoimi opiniami niepopartymi wiedzą medyczną wpływają negatywnie na temat. Należy zatem inicjować działania zwracające uwagę na odpowiedzialność przekazów medialnych w odniesieniu do ich wpływu na zdrowie publiczne.
Rekomendacje RE
Nie tylko COVID-19
Organizacja pracy podmiotów leczniczych nadal utrudnia kontynuacje terapii pacjentów przewlekle chorych. Dlatego działalność podmiotów leczniczych w wyższym niż dotychczas stopniu powinna zostać uzależniona od indywidualnej oceny zagrożenia w konkretnym podmiocie leczniczym, co pozwoli na większą elastyczność w zakresie podejmowanych decyzji terapeutycznych wobec pacjentów.
Rekomendacje RE

Eksperci NFZ zaplanują odmrażanie świadczeń. Tęsknią za nimi pacjenci, ale i... farmaceuci
Droga do pełnego przywrócenia świadczeń medycznych dla pacjentów zapowiada się na długą i krętą. Narodowy Fundusz Zdrowia powołał zespół, który opracuje "mapę drogową powrotu do pełnej dostępności". Nie ma jednak mowy o najbliższej perspektywie, a dopiero czasie po wygaś...
Czytaj więcej
Strategia, testy i telemedycyna
- rejestrację elektroniczną lub telefoniczną, przygotowaną na zwiększone zapotrzebowanie pacjentów na odległość;
- pierwsza porada w formie teleporady, potem ewentualne zaproszenie na wizytę w kontakcie bezpośrednim;
- wizyty bezpośrednie powinny być umawiane na określoną godzinę, by zminimalizować ryzyko ewentualnego zakażenia pomiędzy pacjentami.

Zmutowany koronawirus bardziej zakaźny. Nadzieja w "superleku"
Szczep koronawirusa, który opanował świat jest znacznie bardziej zakaźny od pierwotnego z Chin. - Na szczęście nie jest groźniejszy dla naszego zdrowia – uspokajają brytyjscy i amerykańscy naukowcy. W dodatku na horyzoncie badań nad lekiem na COVID-19 pojawił się nowy, w...
Czytaj więcej
Opieka nad seniorami
Trudna sytuacja osób starszych w czasie epidemii, tj. osamotnienie, izolacja w sferze medycznej, społecznej, rodzinnej, wymaga, aby w strategii zaadresowano dla tej grupy konkretne działania. Potrzebne jest wypracowanie nowych form dotarcia i opieki dla seniorów, szczególnie gdy ich opiekunowie mogą przebywać na kwarantannie lub izolacji z uwagi na COVID-19. Koniecznym pozostaje określenie działań dla miejsc o szczególnym zagrożeniu rozprzestrzenia się epidemii z uwagi na ich organizacje i potrzeby zdrowotne osób tam przebywających. Przykładem są domy opieki społecznej i domy opieki nad osobami starszymi – należy wprowadzić wzmożony nadzór sanitarny, ale również zachowanie izolacji w taki sposób, aby nie upośledzała ona jakości życia podopiecznych systemu. Integracja ochrony zdrowia i opieki społecznej stanowi istotne wyzwanie na przyszłość, nie tylko z powodu epidemii SARS-CoV-2 - uważają eksperci RPP.
POLECAMY

Zaktualizowane wytyczne EMA dot. wymogów regulacyjnych w okresie pandemii dla leków przeznaczonych dla ludzi
Komisja Europejska opublikowała kolejną aktualizację wytycznych zawierających pytania i odpowiedzi dotyczące wymogów regulacyjnych w okresie pandemii COVID-19 dla produktów leczniczych przeznaczonych dla ludzi.
Czytaj więcej