Droga do pełnego przywrócenia świadczeń medycznych dla pacjentów zapowiada się na długą i krętą. Narodowy Fundusz Zdrowia powołał zespół, który opracuje "mapę drogową powrotu do pełnej dostępności". Nie ma jednak mowy o najbliższej perspektywie, a dopiero czasie po wygaśnięciu epidemii. Tymczasem na powrót lekarzy do gabinetów liczą po części także farmaceuci.
Odległa perspektywa

screenshot - nfz.gov.pl
Powołanie zespołu jest ważnym krokiem do płynnego przywrócenia pełnej możliwości korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w ramach umów zawartych przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze świadczeniodawcami. Jednocześnie powrót do stanu przed pandemią musi gwarantować bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu – mówi Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Teleporady wystarczą?
Przedłużające się ograniczenia w dostępie do lekarza dotykają już trzech czwartych Polaków. Pod koniec maja osób potrzebujących porady lekarskiej, lecz napotykających na utrudnienia było prawie o jedną czwartą więcej niż w marcu. Narastający problem ochrony zdrowia sygnalizuje również to, że dwie trzecie Polaków chciałoby skorzystać z porady lekarzy specjalistów. Pod koniec maja więcej niż co trzeci pacjent uzyskał poradę w formie zdalnej - telefonicznie lub internetowo. To, jak widać, nie wystarcza, aby zadbać o zdrowie wszystkim pacjentów. Warto też zwrócić uwagę na to, że dla dwóch piątych respondentów porady zdalne są najbezpieczniejszą formą kontaktu z lekarzem. Na dodatek zdalna porada lekarska umożliwia szybkie uzyskanie e-recepty, czego potrzebę wskazał niemal co drugi uczestnik sondażu.
Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat
Mniej lekarzy, mniej recept...
„Zachowania konsumentów podczas pandemii SARS-CoV-2” przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® 27 i 28 maja 2020 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI na grupie 1000 Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat® podczas epidemii koronawirusa. Link do badania: biostat.com.pl
POLECAMY

Centrum e-Zdrowia blokuje konto Gemini. Ciąg dalszy serialu pt. „Afera z e-receptami"
Tym razem w roli głównej wystąpili Rzecznik Praw Obywatelskich i wiceminister zdrowia. Sprawa opisana przez „Dziennik Gazetę Prawną” określana jest największym od lat skandalem na polskim rynku farmaceutycznym.
Czytaj więcej

Apteka w szpitalu jednoimiennym w dobie pandemii. Relacja farmaceutki
Jaka jest "koronawirusowa" rzeczywistość szpitalnej apteki? Jakie rygory obowiązują, jak wygląda organizacja pracy, obieg informacji? Na te i inne pytania odpowiada mgr farm. Danuta Kurasz, Wiceprezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, kierownik apteki szpitalne...
Czytaj więcej