Jaka jest "koronawirusowa" rzeczywistość szpitalnej apteki? Jakie rygory obowiązują, jak wygląda organizacja pracy, obieg informacji? Na te i inne pytania odpowiada mgr farm. Danuta Kurasz, Wiceprezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, kierownik apteki szpitalnej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu.
Ochrona, zabezpieczenia
Kontakty z dyrekcją były możliwe za pomocą telekonferencji, telefonu, intranetu. Wąskim gardłem okazało się oczekiwanie na wyniki badań testów z Warszawy, a także niedostateczna ilość środków ochrony osobistej (kombinezony, maski, przyłbice, rękawiczki, gogle, środki do odkażania skóry i powierzchni). Z pomocą przyszło społeczeństwo Poznania i Wielkopolski, które spontanicznie przekazywało darowizny w postaci wody pitnej, żywności, środków ochrony osobistej i płynów do odkażania. Różne instytucje przekazywały darowizny w postaci środków finansowych, które wpłacały na konto szpitala - wspomina w swojej relacji mgr farm. Danuta Kurasz*.

#zamaskowani bohaterowie w aptekach
„Ludzie padają na twarz. Setki pacjentów każdego dnia. Zredukowana obsada. Apteki się zamykają” – tak w dużym skrócie wygląda pierwsza faza epidemii koronawirusa z perspektywy pracowników aptek. Tylko w ciągu ośmiu dni epidemii apteki odwiedziło blisko 21 mln pacjentów....
Czytaj więcej
Jak leczyć?
Wyzwania logistyczne
Szpital prowadzi leczenie niektórych chorób w ramach programów lekowych; dotyczy to niektórych chorób reumatologicznych, spastyki i dystonii, stwardnienia rozsianego, AMD, WZW typu B i C, immunoglobulin stosowanych w niektórych chorobach neurologicznych, AIDS - relacjonuje Danuta Kurasz. - Sytuacja epidemiologiczna szpitala spowodowała konieczność zmniejszenia do minimum liczby pacjentów przychodzących do szpitala w celu konsultacji i po odbiór leków w ramach programów lekowych. Wprowadzono teleporady medyczne, a apteka została zobligowana do wysyłki leków za pomocą kurierów do pacjenta. Jest to dla nas duże wyzwanie logistyczne i generuje dodatkowe dokumenty.
Cenne doświadczenie
POLECAMY

Polacy sceptycznie o szczepieniach na koronawirusa. Komentarz ministerstwa
Wyniki wspólnego badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego i ARC Rynek i Opinia jasno wskazują, że Polacy z dystansem podchodzą do szczepień na koronawirusa. Poprosiliśmy o komentarz Ministerstwo Zdrowia.
Czytaj więcej

Aplikacja Gemini. Eskalacja konfliktu o dane pacjentów
Już nie tylko Gemini, Naczelna Izba Aptekarska czy Urząd Ochrony Danych Osobowych, ale także Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, pracownicy sieci oraz ich koledzy po fachu - dołączają do kłótni wokół platformy internetowej receptagemini.pl. Spór przybiera na sile i co...
Czytaj więcej