Nie cichną komentarze po publikacji Dziennika Gazety Prawnej, z której wynika, że sieć aptek Gemini zamierza przetwarzać dane medyczne pochodzące z e-recept i przekazywać je Amazonowi i Microsoftowi. Głos ponownie zabiera NRA i Gemini.
Gemini: działamy zgodnie z prawem
- Aplikacja stanowi system informatyczny, mający na celu wsparcie w uzyskiwaniu informacji o dostępności produktów leczniczych realizowanych na podstawie e-recepty. Stanowi ona przykład zastosowania nowoczesnych technologii w propagowaniu instytucji e-recepty i poprawy dostępności produktów leczniczych dla pacjentów.
- Apteka nie przekazuje do aplikacji żadnych danych osobowych, w szczególności danych podmiotu leczniczego, osoby wystawiającej e-receptę (np. lekarza), ani pacjenta. Wszystkie te dane zachowane są w pełnej poufności przez system P1 oraz komunikującą się z nim aptekę.
- Aplikacja otrzymuje od apteki jedynie informację o produktach objętych receptą, jej dacie ważności oraz numerze recepty.
- Na żadnym etapie funkcjonowania aplikacji, nie dochodzi do udostępnienia certyfikatów apteki umożliwiających dostęp do systemu e-zdrowia (P1) podmiotom trzecim. Apteka jest jedynym i wyłącznym dysponentem certyfikatu służącego komunikacji z systemem P1.
To poniżające dla farmaceutów
Naczelna Izba Aptekarska pragnie wyrazić głęboki sprzeciw wobec działań podjętych przez spółkę Gemini, polegających, jak wskazują autorzy artykułu, na nieuprawnionym pobieraniu danych o stanie zdrowia polskich pacjentów a następnie poddawaniu tychże pacjentów procesom profilowania - czytamy.
Powyższe działanie jest co najmniej poniżające dla osób wykonujących zawód zaufania publicznego, jakimi są farmaceuci. Pokazuje jednocześnie metody, jakimi posługuje się spółka, aby pozyskać wrażliwe dane – ocenia NIA.
POLECAMY

Nowy wirus podobny do świńskiej grypy. Naukowcy ostrzegają: „Ma potencjał pandemiczny”
Nowy szczep wirusa grypy, który może wywołać kolejną pandemię zidentyfikowali naukowcy z Chin. Szczep pojawił się niedawno i został wykryty u świń. Badacze obawiają się, iż może on tak zmutować, że będzie zarażać ludzi. Nowego wirusa G4 EA H1N1 chińscy badacze opisali na...
Czytaj więcej

Ile kosztuje lek na koronawirusa? Producent remdesiviru podał cenę. Amerykański rząd wykupił całą partię leku
Amerykański koncern farmaceutyczny Gilead podał w oficjalnym komunikacie cenę leku remdesivir, który obecnie jest najskuteczniejszy w walce z COVID-19. Koszt pięciodniowej kuracji jednego pacjenta to około 9 tys. złotych. Niestety, Stany Zjednoczone wykupiły całą dostępn...
Czytaj więcej