"Polskie apteki na zakręcie - od 1 do 51 procent"
Kopiuj tekst
"Polskie apteki na zakręcie - od 1 do 51 procent"

"Polskie apteki na zakręcie - od 1 do 51 procent"

Trwa dyskusja na temat zmian w prawie farmaceutycznym. Za nami kolejne posiedzenie  Parlamentarnego Zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego.

Wczoraj odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego, podczas którego omawiano uwagi do projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego złożonych przez członków z PiS.

Pierwszy głos zabrał w dyskusji Marek Tomków - wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej:

"Padają często takie komentarze, dlaczego apteka ma być w jakikolwiek sposób chroniona przez demografię i geografię. Dlaczego nie jest takim zwykłym sklepem, który może konkurować?

Otóż, blisko 70% aptek w Europie jest objętych bardzo ścisłymi regulacjami. Proszę zwrócić uwagę na specyficzne zadania wykonywane przez aptekę.
Nadmierna konkurencja, kiedy jest zbyt dużo aptek na zbyt małym terenie powoduje, że ta konkurencja wcale nie służy pacjentowi. Dlatego, że apteki wówczas nie są w stanie funkcjonować w bezpieczny sposób i doprowadzają do sytuacji, że albo są ścinane stany, albo redukowany personal albo się sięga po rzeczy, które nie są do końca zgodne z Kodeksem Etyki, bo tak wygląda konkurencja, jeżeli jest zbyt duża.

Apteka nie może być zwykłym sklepem, ponieważ wszyscy wykonujemy zlecenia wydane nam przez Państwo. Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że wszystkie apteki w Polsce średnio na 20 dni kredytują NFZ na blisko 10 mld złotych to muszą mieć pieniądze. Jeżeli przyjdzie do Was pacjent z receptą na lek za 10 złotych, który wydajecie mu za darmo, to musicie mieć 10 000, żeby NFZ pożyczyć je na 3 tygodnie.

Jeżeli sprzedadzą Państwo lek za 10 czy 15 tys. złotych i pomylą się o grosz w marży, płacicie karę w wysokości 15 tys. złotych. Jeżeli sprzedadzą Państwo dodatkowe opakowanie leku na katar, grozi Wam kara do pół miliona złotych...
Właśnie z tego powodu apteka powinna być szczególnie chroniona i z tego powodu powinna mieć szczególne przywileje jako funkcjonujące przedsiębiorstwo."

Dyskusja była jak zwykle długa i burzliwa. Przewodniczący Zespołu, Waldemar Buda wskazał, że do projektu zostanie wprowadzonych kilka poprawek uwzględniających zdanie obu stron.

Transmisję z posiedzenia obejrzysz TUTAJ (kliknij).


Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.