Powstaną kontrolowane uprawy konopi indyjskich
Powstaną kontrolowane uprawy konopi indyjskich

Powstaną kontrolowane uprawy konopi indyjskich

Opublikowany

Wiceminister Pinkas: Chcemy rozwiązać problem dostępu do preparatów z konopi - dopuścić do wytwarzania preparatów farmaceutycznych z produktów sprowadzanych z zagranicy, by lekarze mogli ordynować sporządzenie produktu recepturowego w aptece

Ministerstwo chce zmienić zapisy, aby docelowo każdy lekarz w Polsce mógł ordynować sporządzenie produktu recepturowego przez aptekę. Wiceminister uczestniczy w tym celu w posiedzeniu sejmowej podkomisji powołanej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, dotyczącego tzw. medycznej marihuany.

"Jesteśmy pierwszym rządem, który nie ucieka od rozwiązywania problemów związanych z dostępem do preparatów pochodzących z konopi indyjskich. Mając szereg różnych wątpliwości, szczególnie tych z zakresu zdrowia publicznego, chcemy w sposób jednoznaczny powiedzieć, że jeżeli mamy dać naszym pacjentom nadzieję, to my tę nadzieję damy" – powiedział wiceminister Pinkas.

Kolejnym etapem będzie tworzenie ściśle kontrolowanych upraw konopi indyjskich, które będą standaryzowane przez Narodowy Instytut Leków.

"Procedowanie naszej poprawki przez komisję, przypominam, że jest to projekt poselski z krótką ścieżką legislacyjną, może doprowadzić do sytuacji, że pacjenci będą mieli dostęp do tych preparatów" – podkreślił Pinkas. "Jednej rzeczy państwu nie mogę obiecać, że te preparaty będą masowo przepisywane przez polskich lekarzy" – dodał.

Czytaj więcej - kliknij tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij